Na co se zaměřit při koupi autožárovky?

Posviťme si na žárovky, autožárovky do čelních světlometů
Na co se zaměřit při koupi žárovky? Na trhu je široká paleta produktů. Některé jsou velmi dobře přizpůsobené potřebám spotřebitele.
Nejprve si ale řekněme, že osvětlení je striktně regulovaný bezpečnostní prvek. UN ECE regulace garantují bezpečnou přepravu. V případě autožárovky do čelních světlometů je cílem UN ECE R37 vyměnitelnost. Takže když koupíte novou žárovku a umístíte ji do reflektoru, celé světlo bude plnit potřebné požadavky, například potkávací světlo. Ke splnění celé normy je třeba splnit hned několik dílčích požadavků. Např. Spotřeba energie, světelný tok (celkové množství světla vycházející z lampy), typ vozu, interní rozměry,... Poslední dva určují umístění světlo-emitujícího materálu do správné polohy vůči obrazotvorným optickým prvkům (zrcátko, čočky).

Všechny externí aplikace jsou regulovány a pouze ECE schválené žárovky smějí být používány. Jak poznat schválený produkt? V případě autožárovek je označení „E“ následováno jednou nebo dvěma číslicemi ve zkráceném kruhu následováno schvalovacím kódem produktu.

(příklad z UNECE R37 Rev. 8) Např. E1 říká, že žárovka byla schválena v Německu. TUNGSRAM používá „E1” schválení pro celé portfolio.

Použití pouze schválených výrobků neznamená „pouze” být v souladu s pravidly silníčního provozu. Použitím neschváleného výrobku riskujete neadekvátní viditelnost a / nebo oslnění protijedoucích řidičů. Čímž zásadně zvyšujete riziko dopravní nehody.

Ale jak mohou být různé prémiové vlastnosti (delší životnost, vyšší svítivost, jiná teplota barvy atd.) kategorií (H1, H4, H7,..) se schválením když je vše tak přísně regulováno? Zaprvé je třeba říct, že ne všechny parametry mají stanoveno maximální a minimální rozmezí. Například jas (jasnost vlákna) není vůbec regulován, přestože je to jeden z primárních vstupních parametrů optického systému (např. Reflektor vozu). Zadruhé přes velmi striktní nastavení limitů, regulace stále dává určitý vývojový prostor profesionálním výrobcům světelných zdrojů. A-série podtypů může být vyvinuta se splněním všech parametrů a stále upravena pro různé použití.

V případě kvalitních výrobců, zpravidla všechny prémiové typy výrobků udávaných na trh (v případě Tungsramu „E1”, jak jsme již zmínili) smějí být použity. Přestože se vzájemně velmi liší. Což znázorňuje následující tabulka.

Z této tabulky je jasně vidět možnost širokého výběru produktů. Od dělší životnosti, lepší viditelnosti,
přes bělejší světlo snadno kombinovatelné s LED denním svícením, až po robustnější řešení s delší
výdrží pro nákladní automobily.

Je důležité zvážit, který benefit autožárovky je pro Vás důležitější:

  • Vyšší životnost, pro dlouhotrvající službu. Profesionální řidiče např. nákladních automobilů
    nebo autobusů, kteří prakticky pořád používají potkávací světla.
  • +xx% k dosažení maximální viditelnosti, pokud jezdíte hodně po západu slunce.
  •  Vylepšená teplota barvy pokud vyberete kombinaci stylu s lepší svítivostí a bezpečností. Tyto
    žárovky způsobí lepší vnímání světla u starších, nebo unavených řidičů.

Je to Vaše volba vzhledem k Vašim potřebám. Všechny tyto výrobky firmy TUNGSRAM jsou
schválené k provozu na pozemních komunikacích!

Co je ale přesto dobré zkontrolovat, když kupujete tyto prémiové výrobky? Na trhu jsou sadno
dostupné některé „neschválené alternativní výrobky“. Proto je dobré tyto výrobky nakupovat od
dobře známých, vysoce kvalitních značek, jako je GE nebo TUNGSRAM, vyrábějící v maďarsku ve
společnosti Tungsram Operations, Kft.

Děkujeme firmě GE Lighting / Tungsram za poskytnuté materiály
www.automotive.tungsram.com/en

Můžete pokračovat na článek: Správný výběr autožárovky vícesvítivé nebo LED